7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Köpek Irk Listesi > IBİZAN HOUND


Ibizan Hound


Vücut ince kemikli ve narindir. Yüz tipi uzun ve ince yapılıdır. Baş koni görünümündedir. Burun pembe renklidir. Dişler makas şeklindedir. Gözleri küçük yapılı, açık kehribar rengidir. Büyük dik kulaklara sahiptir. Boynu uzun, ince ve hafif kemerlidir. Göğüs kısmı uzun ve derindir. Ön bacaklar düzdür. Ibizian Hound'un tüy yapısına göre 3 çeşiti vardır. Düz tüylü, uzun tüylü ve tel tüylü. En yaygın olarak düz tüylü görülür. Uzun tüylü olanı ise çok nadir görülür. Kürk rengi beyaz - kahve, beyaz - kırmızı, düz beyaz yada düz kahverengi olabilir.
Karakter

Enerjik, inanılmaz atletik, çevik bir tazıdır. Aktif bir yaşama sahip olması gerekir. Avlamak için yetiştirilir. Av içgüdüsüne sahiptir. Fakat aynı zamanda nazik, zarif bir ev petidir. Çok yönlü eğitim alabilirler. Kediler dahil olmak üzere küçük hayvanları çok uzaklardan görebilirler ve peşinden koşabilirler. Çocuklar ve diğer köpeklerle iyi anlaşmakla beraber tanışmaların kontrollü olması faydalı olur. Yabancılarla iyi anlaştığı söylenemez. Evlerini ve insanları koruyucu özellikleri vardır. Çok fazla havlamazlar. Zeki ve itaatkar olmakla beraber bağımsız ve inatçı olabilirler. Hızlı öğrenirler fakat kendi koşullarında ısrarcı olup size onu kabul ettirmeye çalışırlar. Kendilerini diğer aile bireyleri ile eşit konumda görür. Genellikle kibar ve eğlencelidir, bazen aptalca davranabilirler. Evdeki sahipsiz yemekler onlar varken güvende sayılmazlar. Herşeyi yiyebilirler. Yaramaz olmasından biraz sıkılabilirsiniz. Ancak tatlı ve duyarlı bir ırktır.

Egzersiz İhtiyacı

Çok fazla egzersize ihtiyacı vardır. Her gün koşması gerekmektedir. Siz bisiklete binerken o da yanınızda size eşlik etmekten mutlu olur. Yüksek yerlerden rahatlıkla atlayabilirler. Çok hızlıdırlar.

Bakımı

Tüylerinin çok fazla bakıma ihtiyacı yoktur. Kısa tüylü olduğu için haftada 1 kez fırçalanması yeterli olur. Traş ihtiyacı yoktur.

Kökeni

İspanyanın İbiza adasında yetiştirilen koku, ses ve görme duyuları oldukça iyi olan bu ırk antik Mısır firavun köpeği ile büyük benzerlik göstermektedir. Mısırda bulunan ve M.Ö.3400 yıllarına ait tasvirler bu benzerliği belgelemektedir. Uzmanlara göre M.Ö. 700 - 900 yıllarında Mısır ile ticaret yapan Fenikeliler tarafından adaya getirilerek yetiştirilmeye başlanmış ve özellikle tavşan avclığı sayesinde insanlara gıda sağlayan bir yardımcı olmuştur. Her türlü av da görevini iyi yapabilen, gece ve gündüz avlanabilen, iyi koşan, hızlı bir ırktır. Ibizan Hound avcılığın yanısıra "tavşan avı" denilen oyunda gayet başarılıdır. Eski zamanlarda bir tavşanın peşinde bir veya iki köpeğin koşarak oynandığı bu oyun, son 20 yıl içinde beş ile onbeş köpeğin birlikte koştuğu, çok eğlenceli bir yarış olarak görülmektedir. Birçok köpek kulübü tarafından kabul gören Ibizan Hound, 1978 yılında AKC tarafından kayıtlara geçmiştir.

Karakter Özellikleri

Başka köpeklerle geçinme : Juen Veteriner Polikliğini
Başka petlerle geçinme : Juen Veteriner Polikliğini
Çocuklarla anlaşma : Juen Veteriner Polikliğini
Egzersiz ihtiyacı : Juen Veteriner Polikliğini
İtaat seviyesi : Juen Veteriner Polikliğini
Koruma özelliği : Juen Veteriner Polikliğini
Yabancılara davranış : Juen Veteriner Polikliğini
Eğitilebilirlik : Juen Veteriner Polikliğini
Oyunculuk : Juen Veteriner Polikliğini

Boyut ve Ağırlık

Irk boyutu : Büyük
Kilo Dişide : 20 - 29 kg
Kilo Erkekde : 20 - 29 kg
Yükseklik Dişide : 61 - 74 cm
Yükseklik Erkekde : 61 - 74 cm

Tüy Özellikleri

Tüy Uzunluğu : Kısa tüylü
Fırçalanma İhtiyacı : Haftada bir fırçalama yeterlidir
Tüy Dökümü : Az tüy döker
Traş ve Banyo : Traş edilmez
Taşıdığı Renkler : Beyaz - Kahverengi
Tüy Yapısı : Kısa, yumuşak

Irk Özellikleri

En uygun yaşam alanı : Büyük Boyutlu Ev
Yaşadığı iklim : Ilıman İklim
Yaşam Süresi : 12 Yıl
Yatkın Olduğu Hastalıklar : Alerji, katarkat, sağırlık
Yetenekli Olduğu Görevler : Avcı
Kişilik : Zarif ve çevik
Kötü Huyları : Bağımsız ve inatçı

Diğerleri

Irk grubu : Tazı
Bağlı Olduğu klüp : FCI, AKC, ANKC, CKC, KC, NZKC, UKC
Diğer İsimleri : Ca Eivissenc, Podenco Ibicenco, Ibiza Warren Hound
Kökeni : İspanya

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.