7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Köpek Irk Listesi > KUVASZ


Kuvasz


KuvaszKuvasz güzel ve asil başıyla orantılı bir koyun köpeğidir. Bazı standartlarKuvasz krem rengini de kabul etse de beyaz aranan renktir. Alın çıkıntısı belirgin; ancak çok bariz değildir. Yüzü siyah burna doğru hafifçe sivrileşir. Dudaklar ve ağız içi siyahtır. Kulaklar kıvrık ve başa yapışıktır. Gözler badem şeklinde ve koyu kahverengidir. Orta derecede kemikli vücudu yüksek olmaktan çok uzundur. Köpek adaleli olmasına rağmen hantal değildir. Karnı içeri çekiktir. Kürkü beyaz olmasına rağmen derisi genellikle siyahtır. Kürkü orta uzunlukta ya düz ya da hafif dalgalıdır. Göğüs ve boyunda sık bir yele oluşturur. Kışın kürkü daha da sıklaşır. Baş ve ayaklardaki tüyler kısa, vücut ve bacaklardakiler ise 10-15 cm uzunluğunda olabilir. Kuyruk aşağıda taşınır ve sadece köpek heyecanlandığında yukarı kalkar. Bacakların arkaları tüylüdür.


Karakteri

Kuvasz zeki ve meraklı bir köpektir. Cesur, kararlı ve korkusuzdur. Bu sürü bekçisi bölgesine oldukça fazla sahip çıkar ve koruma güdüsü çok gelişmiştir. Sürüyü kurtlar ve hırsızlara karşı mükemmel bir şekilde korur. Bu herkese uygun bir ırk değildir. İri yapısı ve güçlü koruma güdüsü sahibi adına ciddi bir sorumluluk gerektirir. Bölgesini ve sahibini şiddetle savunur. Kuvasz ailesine karşı çok sadıktır ancak bağımsız yapısı onu sahiplerine karşı bile mesafeli kılabilir. Çocuklarla birlikte yaşayacaksa çocuk seven bir anne babanın yavruları seçilmelidir. Kuvasz genelde kendi ailesindeki çocuklarla sabırlı ve güvenilirdir; ancak diğerleri ile dikkat edilmelidir. Kazalara neden olmamak için köpek gözünüz üzerinde olmadığında yabancı çocuklar ve arkadaşları ile yalnız bırakılmamalıdır. Bireyden bireye değişiklik gösterse de Kuvasz genel olarak yabancılara karşı oldukça şüphecidir. Irk, aşırı korumacı tabiatını dengelemek için yavru iken çok iyi sosyalleştirilmelidir. Tecrübeli ve dominant bir sahip tarafından eğitilmeli ve eve gelen yabancıların sahiplerince kabul edildiği sürece onun tarafından da kabul edilmesi gerektiği öğretilmelidir. Kuvasz, bağımsız çalışma güdüleri nedeniyle itaat eğitimine gelen bir ırk değildir. İnatçıdır. Aynı zamanda da uyarılmaya karşı çok hassastır. Genç köpekler otoriteyi sık sık test edebilir. Tüm aile üyeleri ırkı nasıl kontrol edeceğini öğrenmelidir. Veteriner kontrolleri yada köpek yarışmaları için yabancıları kabul etmeyi öğrenmesi önemlidir. Bazı bireyler diğerlerinden daha uysal olduğundan aile hayatı için yavruların anne ve babası kesinlikle görülmelidir. Yavrular daha kolay kabul etse de erişkin Kuvasz eve yeni gelen köpeklere ve diğer hayvanlara karşı saldırgan davranacaktır. Öte yandan sürüdeki hayvanlara karşı oldukça kibardır. Kuvasz eğitimindeki en önemli anahtar onun bağımsız sürü bekçisi karakterinin anlaşılmasıdır. Onu eğitirken sert yöntemler kullanılmamalıdır. Polis köpeği yetiştirmeyi isteyenler için Kuvasz yanlış bir seçenek olacaktır. Bu iş için çok fazla bağımsızdır.

Yaşam Ortamı

Kuvasz apartman hayatına uygun bir köpek değildir. Ev içinde oldukça aktiftir ve büyük bir bahçeye gereksinim duyar. Arka bahçede uzun süreler yalnız bırakılmamalıdır. Aksi takdirde eşyalara zarar verecektir. Bol egzersiz bu konuda yardımcı olabilir. Bir yerde bağlı tutulan Kuvasz saldırganlaşabilir. En ideali çevresi sağlam çitlerle çevrili büyük bir alandır. İklim aşırılıklarına dayanabilir.

Egzersiz İhtiyacı 

Kuvasz'ın günlük yoğun bir egzersiz programına ihtiyacı vardır.

Bakımı

Kuvasz'ın sık ve uzun kürkü her hafta fırçalanmalıdır. Irk yıkanmamalıdır. Sağlıklı olduğu sürece kürkü kirleri kendiliğinden atacaktır. Kulak arkaları keçeleşmeye karşı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Sıcak iklimlerde yıl boyunca belirli miktarda tüy döker.

Kökeni

Bazı yazarlar Kuvasz'ın Hunlardan bu yana bilindiğini iddia etmektedir. Diğerleri ise 1200 yılında Orta Asya'dan Macaristan'a göç eden Türk boylarının yanında onlara eşlik eden koyun köpeği olarak tarif etmektedir. Türkçe anlamı "koruyucu"dur. Kuvasz en büyük dikkati 1458-1490 yılları arasında yaşamış Kral Matyas zamanında çekmiştir. Kral Kuvasz'larına güvendiği kadar kimseye güvenmediğini söylemiştir. Kuvasz sık sık kraliyet hediyesi olarak verilirdi. Kralın ölümüyle Kuvasz Orta Çağ boyunca tekrar koyun köpeği olarak köylere dönmüştür. Pek çoğu yaban domuzu ev ayı avında kullanılmak üzere eğitilmiştir. Kuvasz hakkındaki ilk yazılı metin 16 yüzyılda karşımıza çıkar. Daha sonra popüler bir köy bekçi köpeği olmuştur. Irk, Polonya Tatra Çoban Köpeği, İtalyan Maremma Koyun Köpeği, Pirene Dağ Köpeği ve Akbaş Çoban Köpeği gibi benzer ırkların gelişiminde rol oynamıştır. Macar çobanları sürüleri ile bir otlaktan diğerine sehahat ederken bölge köpeklerini de, çiftleşmesine izin verdikleri yada geride bıraktıkları köpeklerle kendi köpeklerinin popülasyonu ile etkilemiş olmalılar. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda dünya üzerinde 30 kadar Kuvasz kalmıştı. Meraklı üreticiler ırkı yine eski güçlü popülasyonuna döndürmeyi başarmışlardır.

Karakter Özellikleri

Başka köpeklerle geçinme : Juen Veteriner Polikliğini
Başka petlerle geçinme : Juen Veteriner Polikliğini
Çocuklarla anlaşma : Juen Veteriner Polikliğini
Egzersiz ihtiyacı : Juen Veteriner Polikliğini
İtaat seviyesi : Juen Veteriner Polikliğini
Koruma özelliği : Juen Veteriner Polikliğini
Yabancılara davranış : Juen Veteriner Polikliğini
Eğitilebilirlik : Juen Veteriner Polikliğini
Oyunculuk : Juen Veteriner Polikliğini

Boyut ve Ağırlık

Irk boyutu : Dev
Kilo Dişide : 32 - 41 Kg
Kilo Erkekde : 45 - 52 Kg
Yükseklik Dişide : 66 - 71 cm
Yükseklik Erkekde : 71 - 76 cm

Tüy Özellikleri

Tüy Uzunluğu : Orta uzunlukta
Fırçalanma İhtiyacı : Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Tüy Dökümü : Çok tüy döker
Traş ve Banyo : Traş ihtiyacı yoktur, Yıkanmaz.
Taşıdığı Renkler : Beyaz
Tüy Yapısı : Tek tabakalı, Düz ya da hafif dalgalı, Sık, Yumuşak.

Irk Özellikleri

En uygun yaşam alanı : Bahçeli Ev
Yaşadığı iklim : Her İklimde yaşayabilir
Yaşam Süresi : 9 - 12 Yıl
Yatkın Olduğu Hastalıklar : Kalça displazisi, Deri hastalıkları, Alerjik problemler, Omuz eklemlerinde iltihap.
Yetenekli Olduğu Görevler : Bekçi, Çoban, Koruma.
Kişilik : Dominant, Agresif olabilir, Zeki, Meraklı, Cesur, Kararlı, Korkusuz, Sadık.
Kötü Huyları : Bağlı tutulduğunda saldırganlaşabilir.

Diğerleri

Irk grubu : İş Köpeği
Bağlı Olduğu klüp : AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 1), KC, UKC
Diğer İsimleri : Hungarian Kuvasz
Kökeni : Macaristan

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.