7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Kedi Operasyonları > TONSİLLECTOMİE-BADEMCİKLERİN-ALİNMASİ


Tonsillectomie (Bademciklerin Alınması) 18.04.2003Operasyonun yapılış amacı

Bademcikler farenks denilen soluk yolunun başlangıcında sağ ve solda olmak üzere iki adettir.

Bakteriyel nedenler, ot ve bitki başakçıklarının batması, soğuk ve buzlu gıdaların alınması gibi nedenlerle tonsillitis denilen bademcik yangısı şekillenir. Bademciklerde şekillenen bu yangının ilk belirtileri ateş, salya artışı, iştahsızlık, öksürük ve yutkunma güçlüğüdür. Bademcikler kızarık ve şişkindir.

Akut tonsillitisin kronikleşmesi ve uygulanan antibiyotik tedavilerinin sonuç vermemesi durumunda ise tonsillektomie operasyonu yapılır.

Kedilerde oldukça nadir görülen tonsillitis vakaları, çoğunlukla uygulanan antibiyotik tedavilerine olumlu cevap verir. Nadiren yabancı cisim ile ilgili olarak şekillenen tonsillitis vakalarında operasyona ihtiyaç duyulur.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Tonsillectomie operasyonu öncesinde dikkat edilmesi gereken önemli konu hastalığın formudur. Eğer yabancı cisim ile yaralanma vb. acil bir durum söz konusu değilse hastalık henüz akut haldeyken yani kızarıklık ve şişkinlik devam ediyorken operasyon yapılmamalıdır. Bu durum kanama riskini artıracağından sakıncalı olabilir.

Operasyon öncesinde hekimin belirlediği süre antibiyotik tedavisini düzenli olarak takip etmelisiniz. Daha sonra operasyon tarihi belirlediğinizde kedinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu durum kedinizin genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan kedinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz. Kedinize operasyondan önceki 12 - 24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için hazırlık odasında sakinleştirici uygulanan hastaya uygun bir anestezi belirlenir. Tonsillectomie operasyonlarında çalışılan bölge soluk yolu başlangıcında olduğundan damar içi veye kas içi uygulanan bir anestezik madde tercih edilmelidir.

Anestezik madde uygulanarak operasyon odasına alınan hastaya, masada ağızın tam olarak açılmasını sağlayacak şekilde uygun pozisyon verilir.

Tonsillectomi operasyonu için özel tonsillotom denilen pensler kullanılabilir. Tonsillotom kullanılarak yapılan teknikte amaç bademciklerin tonsillotom ile boğulması ve aynı anda kesici özelliği ile bademciklerin alınması prensibine dayanır. Ancak bu teknik irleşmiş bademciklerin tam olarak alınamaması ve parça kalma riskini yaratabileceğinden pek tercih edilmez.

Tonsillectomi operasyonlarında sık kullanılan ve tercih edilen ikinci teknik ise bademciklerin üzerini örten mukoza kıvrımından ve bölgeden küt olarak ayırıldıktan sonra, sap kısımına bir pens yerleştirilerek uygun bir makasla (küt uçlu eğik makas) kesilerek alınmasıdır. Pens bir süre bırakılarak olası kanamalar önlenebileceği gibi bademciklerden parça kalma riskide olmadığından bu teknik daha fazla tercih edilmektedir.Eğer gerek duyulursa pens alındıktan sonra dikiş uygulanabilir.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır.

Operasyondan sonra hasta bir süre sulu gıdalar ile beslenmeli ve sıcak yiyecek vermekten kaçınılmalıdır.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Tam iyileşme yaklaşık 10 - 12 gün içerisinde tamamlanır.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Tonsillectomie operasyonlarına oluşabilecek en önemli komplikasyon kanamadır. Çünkü bölge damar yönünden oldukça zengindir.

Operasyon öncesinde antibiyotik tedavisi düzenli takip edilerek yangı ve ödem giderildiyse kanama riskide minimuma indirgenmiş olacaktır.

Operasyon sırasında bademciklerde parça bırakılması durumunda bademciklerin yine büyüyerek yangılanma olasılığı olabilir. Bu durum nadir görülen bir komplikasyondur.

Juen Veteriner Polikliniği

Juen Veteriner Polikliğini

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.