7/24 Veteriner Hekim Destek Hattı Tel: 0212 263 31 10
Anasayfa  >  KÜTÜPHANE > Kedi Operasyonları > PENİS-AMPUTASYONU-PENİSİN-KESİLEREK-ALİNMASİ


Penis Amputasyonu (Penisin Kesilerek Alınması) 22.04.2003Operasyonun yapılış amacı

Penisin total veya kısmi olarak alınması olan bu operasyon, kedilerde çoğunlukla idrar taşlarına bağlı olarak sürekli nükslerin görüldüğü tıkanma durumlarda yapılır. Ayrıca yaralanma sonucu penisin işlevini yitirmesi nedeniyle de yapılabilir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Eğer trafik kazası veya yaralanma gibi acil bir durum söz konusu değilse operasyon için hekiminiz ile uygun zamana karar verdiğinizde kedinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bu genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan kedinizi risk altına sokmamak için faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde röntgen, ultrason veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir.

Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon için kedi yüz üstü yatırılarak uygun pozisyon verildikten sonra penisin kök kısmından başlayarak deriye sağ ve sol taraftan iki ensizyon veya tam penis üzerinden tek ensizyon yapılır. Penis açığa çıkarıldıktan sonra sonda uygulanarak uretral kanal belirlenir ve penis kök kısımına yakın bir bölgeden kesilerek alınır. Sonda ile takip edilen uretral kanal kesilerek genişletildikten sonra kesilen üretra dokusu deri ile birlikte dikilir. Böylece kanal direk olarak dışarıya açılmış olur.

Operasyon sırasında uygulanan sonda sabitlenerek bir kaç gün kanalda tutulur. Bu işlem operasyon bölgesinin idrarla temasını önleyeceğinden iyileşme sürecinin kısalmasını sağlayacağı gibi, kanal ağzında olası bir daralmanında önlenebilmesi açısından faydalıdır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır.

Özellikle tıkanma nedeniyle yapılan penis amputasyonlarından sonra uygulanan sonda da her hangi bir tıkanma olup olmadığı kontrol edilmeli ve sonda çıkarılıncaya kadar takip edilmelidir.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Operasyon sonrası en önemli komplikasyon üretranın dışarı direk olarak açılması nedeniyle idrar yolları ve idrar kesesinide etkileyebilecek bir enfeksiyon olasılığının yüksek olmasıdır.

Juen Veteriner Polikliniği

Juen Veteriner Polikliğini

Sitemizde yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanmaktayız. Detaylar ile "Aydınlatma ve Rıza Metni" için tıklayınız.